سرای تل

سرای تل


محصولات

معیارهای خرید گوشی

0


معیارهای خرید گوشی

منتشر شده در 1402/08/09

در این مقاله از سرای تل قصد داریم تا به کاربران عزیز و گرامی سرای تل یکسری راهنمایی ها و نکاتی در خصوص خرید گوشی مناسب ارائه دهیم.

مهم ترین معیار خرید گوشی بودجه و توانایی مالی شماست. با توجه به رنج مالی میتوان گزینه های موجود را تعیین کرده تا بر اساس آن تصمیم گیری کرد.

دومین موضوع در بحث خرید گوشی کیفیت دوربین آن است. در حال حاضر میزان عکس گرفتن در دنیای واقعی به شدت افزایش پیدا کرده و بنابراین نیاز به یک دوربین با کیفیت بسیار زیاد به چشم می خورد. کیفیت دوربین گوشی ها با توجه به رنج قیمتیشان فرق دارد.

سومین موضوع در بحث خرید گوشی، میزان حافظه داخلی آن است. حافظه داخلی در ذخیره سازی نقش بسزایی دارد. از موارد منفی در خصوص گوشی های قدیمی حافظه کم و در نتیجه پاک کردن بعضی فایل ها به اجبار است.

اکثر گوشی های موجود در بازار اکنون دیگر کمتر از 32 گیگ نیست.

گوشی های موجود توجه ویژه ای به حافظه داخلی دارند که از بهترین آنها میتوان به مدل های شیائومی، سامسونگ، اپل و هوآوی اشاره کرد.

چهارمین موضوع بحث باتری و نگه داشتن موبایل است. امروزه استفاده از گوشی در زندگی روزمره به شدت افزایش پیدا کرده است. بنابراین لازم است که گوشی همیشه با شارژ در دسترس باشد.

نگه داشتن باتری گوشی یکی از مهم ترین معضلات افراد است. البته در بعضی مواقع به مرور باتری گوشی فرسایش پیدا کرده و ضعیف خواهد شد.

با اختلاف بهترین گوشی در نگهداری شارژ باتری، گوشی های شیائومی می باشد. بعد از شیائومی گوشی های هوآوی، سامسونگ و اپل در رتبه های بعدی قرار دارند.

پنجمین پارامتر در بحث خرید گوشی، رکن پردازنده آن می باشد. پردازنده مهم ترین نقش را در پیاده سازی برنامه ها به صورت سریع و بلادرنگ ایفا می کند.

نوع cpu و تعداد آن موجب شده تا سرعت هنگام کار با برنامه ها(برنامه های سنگین طبیعتا با سرعت پایین تری اجرا خواهند شد) مشخص شود. از قوی ترین cpu ها می توان به cpu گوشی آیفون پرداخت.

چند پردازنده بودن گوشی موجب چند وظیفه ای شدن (multi task) خواهد شد.

ششمین موضوع ارتباطات بی سیم است. دنیای اینترنت هر لحظه در حال گسترش است و با توجه به آن سرعت آن نیز در حال افزایش است. اولین نسل اینترنت با 1G شروع شده و اکنون آخرین نسخه ارتباطات بی سیم 5G می باشد.

اکثر گوشی های جدید در بازار، از فناوری 5G پشتیبانی می کنند. بنابراین تمامی برندهای معتبر از جمله اپل، سامسونگ، شیائومی، هوآوی و موتورولا از این فناوری پشتیبانی می کنند.

هفتمین موضوع حافظه رم است.

حافظه ROM که مخفف Read only memory است به معنای حافظه فقط خواندنی است. رام فقط در زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که برنامه در حال اجرا باشد، اگر برنامه سنگین باشد طبیعتا به Rom بیشتری نیاز است.

برخی بازی ها مثل Pubg نیاز به Rom بالایی دارند. اکثر بازی های آنلاین Rom بالایی نیاز دارند. گوشی هایی که در دو سال اخیر تولید شدند، عموما 16، 12 و 8 می باشد.

هشتمین موضوع صفحه نمایش است که ابعاد و وضوح آن بیشتر از هر چیز دیگری در نگاه اول به چشم می خورد. امروزه اکثر افراد با گوشی فیلم و سریال های مورد علاقشان را می بینند.

بنابراین ابعاد وضوح آن تاثیر بسزایی در در میزان رضایت از تماشای فیلم ها دارد. وضوح تصاویر گوشی ها عموما 1080px است. ابعاد گوشی ها نیز معمولا حول محور 6 تا 7 اینچ است.

اصولا گوشی هایی که پرچمدار هستند، در کیفیت صفحه نمایش بالاترین زیبایی و ظرافت را دارند. گوشی هایی از جمله سامسونگ، توانایی ساخت صفحه نمایش تاشو را دارند از جمله Z Fold 5 که فروش بسیار زیادی هم دارد.

نهمین پارامتر که یکی از مولفه هایی که شاید کمتر به آن توجه می شود اسپیکر و صدای گوشی است. کیفیت صدا نقش موثری در شرایط استفاده از مواردی مانند گوش کردن به موسیقی است.

خب حالا برگردیم به مهم ترین موضوع یعنی همان بودجه مورد نظر

میتوانیم رنج خرید بهترین گوشی ها را اینطور تقسیم کنیم:

  • تا 8 میلیون تومان
  • 8 تا 15 میلیون تومان
  • 15 تا 20 میلیون تومان
  • 20 تا 30 میلیون تومان
  • 30 تا 40 میلیون تومان
  • 40 تا 60 میلیون تومان
  • 60 میلیون تومان به بالا

اکثر افراد گوشی های اقتصادی تا رنج 15 میلیون تومان را انتخاب می کنند. شیائومی، برندی است که این ناحیه را خیلی خوب تحت سلطه خود در آورده است.

خرید گوشی
معیار خرید گوشی
راهنمای خرید گوشی